Kariérové poradenství

V současné době žáci devátého ročníku přemýšlejí o své budoucnosti. Rozhodují se, na jaké střední školy podají přihlášky, proto se 5. a7. září vypravili na návštěvu Informačního a poradenského střediska Úřadu práce města Brna. V budově nás přivítala příjemná paní, která nám představila první část prezentace. Dozvěděli jsme se o nejžádanějších oborech na trhu práce, nezaměstnanosti podle krajů a veletrhu středních škol. Poté jsme si mohli přečíst informace o našich vysněných středních školách a povoláních. Někdo si četl například o rybářství, grafice nebo technice. Také jsme měli možnost vyzkoušet si test profesní orientace na počítači, který nám na základě našich odpovědí vybral návrhy povolání, kterými se můžeme v budoucnu zabývat. Po ukončení testu nám na obrazovce vyjela řada povolání a školy, které by dotyčný potřeboval vystudovat. V druhé části prezentace nám představili program, který nám vypočítal, kolik měsíčně utratíme za bydlení, nákupy, koníčky. Také jsme se mohli seznámit s průměrným platem různých profesí podle krajů. Na závěr bychom chtěly říct, že se nám exkurze velice líbila a pomohla nám při výběru střední školy a budoucího povolání. Program doporučujeme budoucím devátým třídám.
autor: Lenka Nazarčuková, Šárka a Adina, 9. B